Çoğu insan kedilerin eğitilebileceğini bilmemekte veya inanmamaktadır. Çünkü kediler köpek yetiştirmek için kullanılan yöntemlerin çoğuna yanıt vermiyor gibi görünmektedir.

Ama kediler eğitime cevap verebilmektedir !

Kedinizi eğitmenin ilk adımı onu anlamaktır ve dostunuzun ne öğrenmesini istediğinizi belirleyin. Kedinizi eğitmeye başlamadan önce, hangi komutları kullanacağınızı ve ne tür davranışsal eylemler öğrenmesini istediğinizi düşünün. Örneğin, geçmişte merak edebileceğiniz şeyleri düşünün; kedinizi çöp kutusu kullanmak için nasıl eğiteceğinizi, veteriner ofisine yaptığı gezilerde onu nasıl sakin tutacağınızı ve benzerlerini düşünün. Halılarını veya mobilyalarını çizmeyi bırakmayı nasıl öğretebilirsin? Bunların hepsi eğitim sırasında üzerinde çalışabileceğiniz seçeneklerdir.

Unutmamalıyız ki, kediler köpekler kadar sosyal değildir. Yani bağımsızlar ve doğal olarak köpekler gibi övgü ve dikkat için çalışmaya meyilli değiller. Ayrıca motive etmek de o kadar kolay değildir. Ona karşı koyamayacağı gerçekten özel ikramlar kullanmanız gerekecektir. Özetle kedinizi eğitmek biraz yaratıcılık ve sabır gerektirmektedir.

Bu başlık altında size yardımcı olabilecek çeşitli güncel makaleler bulacaksınız.