no comments

Köpeklerin Karbonhidratlara İhtiyacı Var Mıdır?

Evde bir köpeğiniz varsa, protein bazlı, bitkisel bazlı ve hatta karbonhidratlı diyetlerden sunduğunuz hemen hemen her şeyi yiyebileceğini fark etmişsinizdir. Birçok insanın düşündüğünün aksine, köpekler tam anlamıyla etobur değildirler. Köpekler diyetlerinde ete ve proteine ihtiyaç duyarlar. Ancak kedilerin aksine diğer besinleri de yiyebilirler.

Günümüzde, tahıl içermeyen tarifleri tercih eden köpek maması markalarının sayısında önemli bir artış olmuştur. Bu yüzden çoğu köpek sahibi karbonhidratların ya beslenmenin bir parçasını oluşturmadığı ya da sadece önemsiz derecede küçük bir parçasını oluşturduğu sonucuna varmaya başlamıştır. Tabi ki herkes bu şekilde düşünmemektedir. Ama yine de bu basit bir soruya dönüşmektedir; Köpeklerin karbonhidratlara ihtiyacı var mı? Bu yazıda, aklınıza takılan bu soruya cevap vermeye çalışacağız. Bir köpeğin diyetindeki (varsa) karbonhidratların önemini keşfedeceğiz.

Köpeklerin Gerçekten Karbonhidratlara İhtiyacı Var mı?

Bu soruyu kesin olarak cevaplayabilmemiz için öncelikle, karbonhidratlar ile köpekler arasındaki ilişkiye kapsamlı bir göz atmalıyız. Köpekler, karbonhidratları glikoz kaynağı olarak kullanırlar. Depolanan glikoz, bir köpeğin anlık enerjisi için kullanılabilir. Bunun dışında, glikoz metabolize olduğunda, iyi bir ısı kaynağıdır. Glikoz ayrıca bir köpeğin vücudunun ihtiyaç duyduğu bazı önemli besinlerin oluşturulması için temel olarak da kullanılabilir. Karbonhidratlar iki farklı tipe ayrılabilir – karmaşık ve basit karbonhidratlar.

Karmaşık karbonhidratlar, bir köpeğin sindirim sisteminde basit olanlara göre daha uzun sürede sindirilirler. Kompleks karbonhidratlar iki kategoriye ayrılabilir – lif ve nişasta. Nişasta, köpeğinizin sindirim sistemince parçalanmadan önce, pankreas ve ince bağırsak duvarlarında salgılanan özel enzimlerin yardımına ihtiyaç duyar. Bu enzimlerce parçalanan karbonhidratlar rahatlıkla emilebilir. Karbonhidrat genellikle tahıllarda, baklagillerde, bezelyede, patateste ve bazı sebzelerde bulunur. Liflere gelince, enzimler tarafından sindirilemezler. Bunun yerine bağırsaklarda belirli bağırsak mikropları tarafından fermente edilirler. Sadece bitkisel besinler lif içerir.

Köpek mamalarında kullanılan en yaygın karbonhidrat kaynakları bazı sebze türleri, tahıllar ve bazı kök bazlı yiyeceklerdir.

Bunlara örnek olarak şu besinleri verebiliriz;

  • Arpa
  • Yulaf
  • Çavdar
  • Esmer pirinç
  • Tam buğday
  • Darı ( veya mısır unu)
  • Patates (veya tatlı patates)

Bu temel bilgilerden sonra sorumuza geri dönecek olursak;

Köpeklerin karbonhidratlara ihtiyacı var mı?

Cevap basit  “Hayır” !!?

Karbonhidratlar bir köpeğin diyetinin önemli bir parçası değildir. Bir köpeğin vücudunun karbonhidratlara ihtiyacı yoktur. Çoğu zaman, protein açısından zengin ve hatta yağ bakımından zengin olan basit bir diyet köpekler için yeterli beslenmeden daha fazladır. Bu nedenle, birçok köpek mamasının neden karbonhidrat içerdiğini merak ediyor olabilirsiniz. Cevap basit; Karbonhidratlar kolay ulaşılabilir ve daha ucuz bir seçenek sunuyor. Ayrıca, köpeklerin temelde her şeyi sindirebileceğini belirttik. Böylece, bir zorunluluk olmasa da, karbonhidratlar gittikçe artan oranda diyetlerinin bir parçası haline geliyor. Öyle ki karbonhidratlar hemen hemen her köpek mamasında bulunur. Dolayısıyla, bir sonraki soru…?

Köpeklerin Diyetinde Karbonhidrat İhtiyacı Yüzde Kaçtır?

Bazı köpek maması tarifleri yüzde elli kadar karbonhidrat içermektedir. Diğerleri yüzde 10 ‘dan fazla değildir. Karbonhidratların bir köpek için beslenme açısından önemli olmadığı gerçeğini düşünecek olursak, bunun ne kadarı fazla? Birçok beslenme uzmanına göre, bir köpek diyetinde karbonhidratların yüzde 10 ‘dan fazlasına gerek yoktur. Bu, hem kolay sindirilebilir hem de yavaşça mayalanan karbonhidratlar için geçerlidir.

Bir köpeğin metabolizması hemen hemen her şeyi sindirebilse de, aşırı karbonhidratlı ve lifli beslenmesi istenmeyen etkilere neden olabilir. Örneğin, bazı temel minerallerin emilimini yavaşlatabilen bazı lif türleri vardır. Ayrıca, hızlı bir şekilde mayalanan bazı lifler, önemli minerallerden yararlanmayı ciddi ölçüde azaltabilmektedir. Bir de unutmamak gerekir ki, ekstradan alınan lifler aslında ihtiyaç duyulan besinlerden daha azının alınmasına yol açarak yetersiz beslenmeye sebep olmaktadır.

Alerjisi Olan Köpekler İçin Karbonhidrat

Bazı köpek mamalarına veya mamadaki  bazı maddelere alerjik reaksiyon gösteren köpekler olabilir. Bu durumda bazı alerjileri olduğunu bildiğiniz köpeğinizin diyetine bazı karbonhidrat kaynakları eklemek güvenli midir? Bu durumda, hangi karbonhidrat kaynakları güvenlidir? Öncelikle, cevaba gelmeden önce, köpeğinizin ne tür tahıllara veya karbonhidrat kaynaklarına alerjisi olduğunu bilmelisiniz. Eğer köpeğinizin herhangi bir karbonhidrat alerjisi varsa,  bundan uzak tutmak en iyisidir. Ancak, köpeğinizin başka alerjileri var, o zaman bu farklı bir konudur. (Bir uzman veteriner hekimden destek alın veya veteriner hekiminize danışın.)

Tipik olarak alerjisi olan köpekler protein içeren gıdalara tepki gösterirler. Köpeğinizin hayvansal bazlı proteine alerjisi varsa, kepekli tahıllardan gelen karbonhidrat ve tatlı patates güvenli olabilir. Ancak köpeğiniz hem bitki hem de hayvansal proteinlere alerjisi varsa, kesinlikle hiçbir risk almayın. Yapılacak en iyi şey, uzman bir veteriner hekime danışmaktır. Bazı alerjik reaksiyonların ölümcül olabileceğini unutmayın. Bu durumda dostunuz için en iyisi uzman bir veteriner hekim gözetiminde diyet hazırlanmasıdır.

Özetle

Sonuç olarak, köpeklerin karbonhidrata ihtiyacı yoktur. Karbonhidratlar, hemen kullanıma uygun mükemmel bir enerji kaynağıdır. Ancak bir köpeğin temel beslenin ihtiyaçları, protein ve yağ ‘dır. Eğer, köpeğinizin diyetine karbonhidrat eklemek isterseniz, yüzde 10’dan fazla olmamasına dikkat edin. Aynı kural, çiğ besinler (raw foods) ile beslenen köpekler için de geçerlidir. Ayrıca, köpeğinizin herhangi bir karbonhidratlı yiyeceğe alerjik reaksiyonu olmadığından emin olun. Aksi takdirde, köpeğinize en uygun diyet için veteriner hekiminize danışın.

Cevapla